14 Şubat 2016

Baş Ağrısını Geçirebilecek Pratik Çözümler

Baş Ağrısını Geçirebilecek Pratik Çözümler

Baş ağrısı, yorgunluk, stres, panik, tedirginlik ve benzeri hissiyatlarda gerçekleşebilen bir ağrı türü. Hele ki migren ile birleşince, daha da çekilmez bir hal alabiliyor. Baş ağrısını geçirebilecek pek çok çözüm olduğu gibi, insanlar direkt olarak medikal müdahaleleri tercih edebiliyorlar. Hap, iğne ve geçmediği takdirde seruma kadar giden bir yol mevcut medikal müdahalelerde. Ancak, bunlara gerek duymadan da, yapılabilecek alternatif tedavi yöntemleri mevcut. Bunları, kendi başınıza evinizde ya da iş yerinizde uygulayabilmeniz de cabası. Bu sebepten, oldukça da pratik. Bugün, sizlerle baş ağrısını geçirebilecek pratik yöntemleri paylaşacağız.

Ovma İşlemleri

Evet, oldukça ilkel bir yöntem ancak baş ağrısına bire bir yöntemlerden biri de aynı zamanda. Baş ağrısı sırasında, özellikle ağırlıklı olan bölümü, gerektiği vakit sert bir şekilde ovmanız; şakaklarınızdan kan akışını hızlandıracaktır; bu sayede yayılan ağrınız biraz olsun hafifleyecektir. Sert ovmanızda, herhangi bir problem olmayacaktır ancak olabildiğince de kendinize zarar vermeden yapmaya dikkat etmelisiniz. Aksi durumda, baş ağrınız geçtikten sonra şakaklarınızda muazzam bir ağrı da hissedebilmeniz mümkün. Baş ağrısı sırasında, ağrınız dışında bir şeyi pek hissetmediğinizden, ne kadar sert ovduğunuzun farkında varamayabilirsiniz.
Yine, ilginç bir yöntem olarak; İşaret Parmağınız ile Baş Parmağınız arasındaki bölgeyi, tabiri caiz ise sıkmanız ve biraz da acı hissetmeniz; baş ağrınızı dindirebilen etmenlerdendir. Oldukça etkili ve tıbbi olarak da kanıtlanan, doktorlar tarafından önerilen bu durumun; baş ağrısını nasıl geçirdiği bilinmiyor ancak sonuçta; işe yarayan bir yöntem olarak bilinmekte.

Alışkanlıklarınızı Unutmayın

Kahve, çay gibi alışkanlıklarınız olabilir. Bunlar, içerdiği kafein miktarına göre de oldukça bağımlılık yapabilen içecekler olarak biliniyorlar. Bunları içmediğiniz takdirde, yani rutininizi bozduğunuz minvalde; baş ağrınız tetiklenebilir. Bu sebepten, alışkanlıklarınızı sürdürebilmeniz ve bırakmak istiyorsanız da; yavaş yavaş bırakmanız, baş ağrısını tetiklemeyecektir. Alışkanlıklarınızı unutmananız, baş ağrınızı geçirebilecek bir diğer yol.

Karanlık Bir Odada Uyuyun

Baş ağrınızın en büyük dostu, ışıktır. Ne kadar ışık olursa, baş ağrısı o kadar inatla devam eder ve bu ışıktan güç alır. Mümkünse, göz bandı ile birlikte uyumak; baş ağrınızı geçirmekte bir diğer büyük etken.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ