Sadece Kadınlara Özel Platforma Hoşgeldiniz -

Diyet Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Diyet Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?
  • 13.02.2016
  • 661 kez okundu

Diyet Nedir?

Diyet, aslında günümüzde “hiç yemek yememek ya da epey az yemek” ile tanımlanan bir kelime; ancak asıl anlamı elbette bu değil. Bir insanın yediği yiyeceklere kendisinin karar vermesine ve bazı yiyecekleri kendinden uzaklaştırmasına, bizler diyet adını vermekteyiz. Yani, belli gruplar halinde insanlar; ideolojik kökenleri, din durumları ve benzeri bağlılıkları hasebiyle; bazı yiyeceklere ket vurabilir, yemeyebilirler. Bunun adı da diyettir. Tıpkı, Müslümanların domuz eti yememesi gibi. Haram mıdır? Evet, ancak aynı zamanda diyettir de.
Günümüzde, daha çok zayıflamak için yapılan diyetin, pek çok tipi mevcut ancak nasıl yapıldığına dair kimsenin bir fikri yok denilebilir. İnternetten okunan asılsız bilgiler ışığında başlanan diyetler ya hastanede ya da hiç zayıflamayarak son buluyor. Bunun önüne geçip, adam akıllı bir diyet programı oluşturmak ise; sizin elinizde.

Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Bir Uzmandan Yardım Alarak
Bir uzmandan yardım almadan yapacağınız herhangi bir diyet programı, vücudunuzda değişikliklere –zayıflamaya yahut fazla zayıflamaya dahi olabilir- sebebiyet verebilir ancak bu değişiklik sağlıklı mıdır, öncelikle bunu düşünmemiz gerekiyor. Özellikle internet çağındaki pek çok insanın, pek çok diyet programını aradığını ve takip ettiğini biliyoruz ancak bir danışman ya da uzmana başvurulmadan yapılan diyetler; sağlıksız bir vücudun ilk adımıdır. Yapmayın.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evet, diyet yapılabilir. Glikoz, glüten, yağ, mısır, su, şeker diyeti gibi pek çok diyet çeşidi de mevcuttur. Ancak, bu maddelerin herhangi birini kısmanız halinde; yahut az yemeniz halinde, vücudunuzdaki mineral, vitamin ve protein dengesinin nasıl değişeceğini düşünmüyor musunuz? Elbette, düşünmüyorsunuz. Bir diyetisyenden yardım almanız halinde size alternatif yiyecek ve içecekler sunarak, mineral, vitamin ve protein dengenizi ayakta tutabilir ancak kendi başınıza yaptığınız bir diyette bunları sağlayamazsınız.

Zorlanmadan Diyet Nasıl Yapılır?

Zorlanmadan yapacağınız bir diyet programı, sizin için tasarlanmış bir diyet programıdır. Evet, elbette acı çekmeden kazanılmaz ancak acıyı vücudunuza vitaminsizlikten sağlarsanız; o acının büyüdükçe vücudunuza derin yaralar açtığını da görürsünüz. Bu sebepten, kesinlikle zorlanmayacağınız ve sizi yormayacak; vücudunuzun dengesini bozmayacak bir diyet programı edinmelisiniz.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ