Sadece Kadınlara Özel Platforma Hoşgeldiniz -

Hukuken Mağdur Çocukların Psikolojileri

Hukuken Mağdur Çocukların Psikolojileri
  • 16.04.2016
  • 565 kez okundu

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’muzda korunma ihtiyacı olan çocuk, bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimi ve kişisel güvenliği tehlikede olan, ihmal veya istismar edilen veya bir suçun mağduru olan çocuk olarak tanımlanmaktadır. Korunmaya ihtiyacı olan çocuk, birçok farklı suçun mağduru olabilmektedir. Özellikle de çocuk istismarı suçunda (fiziksel, cinsel vb.) mağdur çocuğun psikolojisi kanunlar tarafından da ele alınmış ve devletin koruma yükümlülüğü altında olan bir husustur.
İşlenen suç ne olursa olsun, bu işlenen suç neticesinde psikolojisi bozulmuş olan mağdur çocuk, bu suça ilişkin soruşturmada kanunen yalnızca 1 kez dinlenebilir. Ancak maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi için çocuğun ikinci defa bilgisine başvurulması gereken durumların varlığında kanun buna bir istisna getirerek çocuk tekrar dinlenebilir demiştir. Yapılan bu düzenleme ile çocuğun tekrar dinlenilmesinin elzem olmadığı hallerde, unutulup aynı soruların sorulması sebebine bağlı olarak çocuğun tekraren travma geçirmesinin önüne geçilmek istenmiştir. Bu nedenle uygulamada çocuğun bilgisine başvurulurken yetkililerce kanunen bir kamera çekimi yapılmaktadır. Kovuşturma aşamasında hakim kararı ile duruşmada bu kamera çekimini mübaşir bir telefon yardımıyla da çekip pratikleştirebilmektedir.
Mağdur çocuğun tanık olarak dinlenilmesi esnasında muhakkak ki psikolog, psikiyatrist ya da tıbbın ilgili alanında eğitimini tamamlamış bir kişinin olması gerekmektedir. Aynı zamanda psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü, psikoloji, sosyal hizmet alanında en az lise düzeyinde eğitim görmüş biri olmalıdır. Bu kanunen öngörülmüştür. Bu kişiler olmadan çocuğun dinlenilmesi mümkün değildir. Bu kişiler her mahkemeye Adalet Bakanlığı tarafından atama usulü ile görevlendirilir. Bu kişiler çocuğun bilgisine başvurulmasının ardından çocuk ile ilgili mesleki öngörü, bilgi ve saptamalarını raporlarlar.
Uygulamada mağdur çocuk hakkında özellikle de istismar suçunda bulguların saptanması, belirti ve izlerin tespit edilmesi açısından fiziki muayene çok önemlidir. Yargılamaya yön verecek en önemli donedir. Ancak bazı zamanlar çocuklar birden fazla defa soruya ve muayeneye tabi tutulduklarından bu o çocukların psikolojilerini ileriye dönük olarak etkilemekte ve defalarca travma geçirmelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle ne yazık ki çocuğun psikolojik olarak ruhsal dengesinin normale dönmesi de uzun bir süreye yayılmaktadır. Bu nedenle daha en başta fiziki bulgular kadar psikolojik tespitler de hem yargılamanın sağlığı hem de çocuğun ruhsal sağlığı açısıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ