Sadece Kadınlara Özel Platforma Hoşgeldiniz -

Kadınlara Yönelik Kariyer Seçenekleri

Kadınlara Yönelik Kariyer Seçenekleri
  • 01.03.2016
  • 770 kez okundu

Günümüzde kadınlar iş yaşantısında önemli başarılar elde etmektedirler. Bunun yanında aile yaşantısının da gerektirdiği sorumlulukları üstlenerek, hem aile hem de iş yaşantısını beraber yürütebildiklerini göstermişlerdir. Ailedeki her birey üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirdiği takdirde, kadının da yükü hafiflemiş olur.
Kadınlar, kariyer yapma konusunda karşılarına çıkan bazı engelleri, kadına yönelik yapılan hukuki düzenlemeler, eğitim seviyelerinin yükselmesi ve çoğu kadının üniversite mezunu olması neticesinde yavaş yavaş aşmaya başlamıştır. Artık kadınlar iş yaşantısının bir parçası haline gelmiştir. Bunun sonucunda da birçok alanda, kadınlara yönelik kariyer seçenekleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde birçok kadın çeşitli mesleklerde ve her mevkide çalışma imkânı bulabilmektedir. Bu meslekler belirlenirken hangi alana ilgi duyulduğu ve yeteneğinin ne olduğunun bilincinde olunması gerekir. Ayrıca kişilik testleri de hangi alanda kariyer yapmanız gerektiği konusunda ipucu verebilir.
İlgi duyulan alanlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu ilgi alanları sosyal bilimler, fen bilimleri, yabancı dil, ticaret, üretim, mekanik, müzik, edebiyat, sanat, sosyal yardım, iş ayrıntıları, ikna gibi çok çeşitli alanları kapsar. Bu alanlardan hangisine ilginizin olduğunu ve kişiliğinize uygun olup olmadığını tespit edip ona göre bir mesleğe yönelerek kariyer sahibi olabilirsiniz. Bu konuda kişinin hangi alanda yetenekli olduğu da çok önemlidir. Sayısal, sözel, şekil-uzay ve el-göz koordinasyonu ile ilgili yetenek alanlarının hangisine sahip olduğunuzu bilmek de, meslek seçiminde ve kariyer planlamada önemlidir. Bunların hangisinin sizin kişiliğinize uygun olduğunun tespit edilmesinde uygulanan birçok ilgi ve yetenek testleri vardır.
Kadınların genellikle kariyer yaptığı alanlar erkeklere göre değişiklik gösterir. Erkeklere kıyasla daha az hareketli, yoğun tempo gerektirmeyen ve masa başı diye tabir edilen işlerde daha yoğun olarak çalışmaktadırlar. İnsan kaynakları, muhasebe, öğretmenlik, memurluk, doktorluk, sekreterlik, kasiyerlik, hemşirelik, kimyagerlik, çağrı merkezi elemanlığı, çocuk bakıcılığı, cilt bakım uzmanlığı, kuaförlük gibi meslekler kadınların yapabileceği türden mesleklerdir. Bu mesleklerin bazılarında üniversite eğitimi, bazılarında ise üniversite eğitiminin yanında çeşitli sertifikalar da gerekmektedir. Örneğin kuaförlük gibi bazı mesleklerde de üniversite eğitimi gerekmeden çeşitli eğitimlere katılıp sertifika alarak kariyer yapmak mümkündür.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ