Sadece Kadınlara Özel Platforma Hoşgeldiniz -

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları Nelerdir

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları Nelerdir
  • 14.02.2016
  • 638 kez okundu

Kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Saç dökülmeleri genellikle mevsimsel geçişlerde yaşandığı gibi cinsiyete göre de değişebilir. Kadınlarda genetik faktörler ve çeşitli hastalıklardan dolayı alınan ilaçlar rol oynarken erkeklerde genellikle yaşa bağlı ve hormonların etkisiyle saçlar dökülebilir. Saç dökülmelerinin önüne geçebilmek için evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemleri sizler için aşağıda sıraladık:

  • Saç dökülmesini önlemek için akla ilk gelen formül zeytinyağıdır. Zeytinyağı ile saç diplerine ovularak masaj yapılır, bir süre bekledikten sonra saçlar iyice yıkanır.
  • Aktardan alacağınız sardunya yapraklarını 20 ila 30 dakika kadar kaynamış suda bekletin. Elde edilen sardunya suyunu temiz saçınıza uygulayın.
  • Alma yağı, saç dökülmelerinde uygulanan bitkisel yöntemlerden biridir. Saçın uzamasını sağlar ve kaşınan saç derisini tedavi eder. Limon suyu ile alma yağını karıştırarak bu karışımı saç derinize masaj yaparak yedirin. Bone ile saçınızı kapatarak sabaha kadar bekletin. Böylelikle karışım saç köklerinin derinliklerine kadar işleyecektir. Uyandığınızda saçınızı şampuan ile iyice durulayın.
  • Marul yapraklarının kullanımı saç dökülmesini engelleyen yöntemlerden biridir. Bir demet marulu püre haline getirdikten sonra ıspanak suyu ile karıştırın. Oluşan karışımı saç maskesi olarak saçınıza uygulayın.
  • Saç tellerinin incelmesine karşı uygulanabilecek yöntemlerden biri de kadife çiçeğinin yapraklarının suyudur. Meyve sıkacağı ya da çırpıcı yardımı ile elde edebileceğiniz kadife çiçeğinin öz suyunu saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta suyun her gün taze olarak sıkılmış halde saça uygulanmasıdır. Aksi takdirde istenilen sonucu alamazsınız.
  • Parlak ve güçlü saçlar için papatya suyunu kullanabilirsiniz. Aktardan alacağınız bir miktar papatyayı suda bir süre kaynatarak banyodan sonra saçınıza uygulayınız. Daha parlak ve güçlü saçlara sahip olduğunuzu göreceksiniz.
  • Saç köklerini beslemek için hindistancevizi sütünü kullanabilirsiniz. Bir miktar hindistancevizi sütünü alıp saç köklerine uygulayın. Bu uygulamayı her gece düzenli olarak yaparsanız saç köklerinizin güçlendiğini fark edeceksiniz.
  • Parlak ve güçlü saçlar için saça kına yakmak da alternatif yöntemlerden biridir. Ayrıca saça kına uygulamak saç dökülmelerinin de önüne geçer.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ