Sadece Kadınlara Özel Platforma Hoşgeldiniz -

Vegan Nedir? Vegan Yiyecekler Nelerdir?

Vegan Nedir? Vegan Yiyecekler Nelerdir?
  • 01.03.2016
  • 1.492 kez okundu

Veganlık veya veganizm, herhangi bir hayvansal gıdayı ya da ürünü reddetme ya da kullanmama anlamına gelir. Bu aralar medyada ve internette de gündemde olan ve adından sıkça bahsedilen veganlık, sıkı vejeteryanlık adıyla da anılmaktadır.

Veganlar hayvanlarla bağlantılı ürünlerden hiçbirini kullanmamayı tercih ederler. Hayvanlardan elde edilen yiyecek ürünlerini kullanmadıkları gibi yün, jelâtin, deri, ipek ve kemik gibi hayvan kaynaklı her türlü ürünü de kullanmayı reddederler. Giysilerini seçerken keten, pamuk gibi bitkisel ya da akrilik tarzı sentetik kumaşları kullanırlar. Hayvanlardan elde edilen kozmetik ve temizlik ürünlerini dahi kullanmazlar. Ayrıca hayvanların dâhil olduğu boğa güreşi, sirk, at yarışları gibi eğlencelere ve hayvanat bahçesine gitmezler.

Veganizm, çoğu vegan insan için bir hayat felsefesidir. Hayvanları incitmeme ve kötü muamele görmelerini önleme en temel amaçlarıdır. Onların düşüncesine göre koyunlar da en az köpekler kadar zekidir. O halde onları inciterek ya da öldürerek, en temel hak olan yaşam haklarını ellerinden almaya hakkımız yoktur.

Veganlar, hayvanlarla ilgili hiçbir gıdayı ve ürünü kullanmadan da mutlu ve sağlıklı olunabileceğini savunurlar. Aynı zamanda hayvansal ürünler kullanmamanın hesaplı ve kolay olduğunu düşünürler. Hayvansal gıdalar yemenin birçok sağlık problemini de beraberinde getireceğini düşünürler. Özellikle kalp ve damar hastalıkları, hayvansal gıda tüketiminden kaynaklanmaktadır.

Veganlar Neleri Yemezler?

Her türlü hayvan eti (tavuk ve balık da dâhil), her türlü hayvansal süt ve süt ürünleri, bal, yumurta, diğer bütün hayvansal gıdalar ve hayvanlardan elde edilen diğer ürünler.

Veganlar Neleri Yerler?

Baklagiller, kırmızı ve yeşil mercimek, bitkiler, mantarlar, kuruyemişler, meyve ve sebzeler, hayvansal kaynaklı olmayan tüm yiyecekler.

Veganlar, sadece bitkisel gıdalarla beslenerek de gayet sağlıklı olunabileceğini savunurlar. Hayvansal gıdalar tüketmenin insanları hasta ettiğini savunurlar. Hayvansal gıdaların doymuş yağ oranı yüksek olduğu için damarları tıkamakta, bu da birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Sadece vegan yiyeceklerle beslenerek de vücudun gerekli protein, demir, kalsiyum, mineral ve vitamin ihtiyacının karşılanabildiğini, hem de daha çeşitli ve lezzetli besinler tükettiklerini belirtirler.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ