Sadece Kadınlara Özel Platforma Hoşgeldiniz -

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalı?
  • 14.02.2016
  • 1.458 kez okundu

Yenidoğan bebek bakımı hakkında bir çok bilgi var. Ancak şunu bilmenizi isteriz ki yeni doğan bebek bakımı epey zordur aslında, yeni doğan bir bebeğe bakım ve bunun akabinde bir programlanmış şekilde her gün aynı şeyi yapmak. Ancak, o çocuğun ebeveynleri olduğunuzu hissetmeniz de bir nevi bu değerlere bağlı sayılabilir. Yeni doğan bir bebeğin bakımı, oldukça meşakkatli, aynı zamanda ebeveynleri zorlayacak bir iştir. Dolayısı ile, her zaman ilk dönemlerde yanında ebeveynlerin de anne ya da babaları bulunur. Çoğunlukla, anneleri bulunur. Zira; büyütülme işleminde görevin çoğu, anneye düşmektedir; keza, bakımda da öyle. Yeni doğan bir bebeğin bakımını herhangi bir bakıcıya devredemezsiniz, anne ve baba birlikte bu görevi üstlenirler. Peki, bu durumda dikkat edilmesi gereken şeyler yok mudur?

Emzirirken Dikkat

Yeni doğan bir bebeği emzirmek, herhalde annenin en meşakkatli işlerinden biri olabilir. Zira, bu bebeğin 2-3 saatte bir anne sütü alması şarttır ve çoğu zaman alırken uyuyakalabilir. Bu şebeği uyandırıp tekrar beslemek ise, usulca, annenin görevidir. Oldukça hassas bir durum olan bebek emzirme işinde, ebeveynler annelerinden yardım isteyebilirler, aksi halde bu durum bir süre sonra içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Gaz Çıkarırken Dikkat

Yine, bebeklerin gazını çıkarırken oldukça dikkatli ve tertipli davranılmalıdır. Yeni doğan bir bebek, bakımını kendi yapamaz ve elbette gazını kendisi çıkaramaz; bu sebepten, oldukça dikkatli bir şekilde, her emzirme işleminden sonra sırtına hafifçe vurarak, gaz çıkarma işlemini yapmalı ve bebeğinizi rahatlatmalısınız. Aksi durumda, bebeğiniz ağlamaktan bi’ hal olacaktır. Zira, rahatlayamazsa; gaz içerisinde kalırsa, küçük vücudu bundan rahatsızlık duyabilir.

Göbek Bağının Düşmesine Dikkat

Göbek bağının düşmesi, yine dikkat edilmesi gereken bir diğer durumdur. Olağan durumlarda bebeğin göbek bağı 5 ila 10 gün arasında seyretmekle beraber düşebilir. Ancak, bu süre 15 güne de bazı durumlarda çıkabilir. Genelde alkol ya da batikon gibi malzemeler dökülerek yapılan sterilleme işlemi, çoğu zaman aileler tarafından yetersiz görülebilir. Bu gibi durumlarda ise yol, alkol ile pansumandan geçmektedir. Daha sterilize edilmiş bir göbek kısmı için alkol ile pansuman elbette daha sağlıklı bir yoldur ancak batikon ile de bu sterilizasyon gerçekleştirilebilir, herhangi bir pansumana lüzum yoktur.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ