14 Mayıs 2016

Fazla Kilolu Olduğumu Nasıl Anlarım ?

Fazla Kilolu Olduğumu Nasıl Anlarım ?

Kiloluluk kavramı kişiden kişiye değişir. Ancak boyunuza bakılarak ideal kilonuz oluşturulabilir. Bir kişinin ideal kilosunu gösteren ve fazla kilosu olup olmadığını belirleyen sisteme Vücut Kitle İndeksi denmektedir. Vücut Kitle İndeksi boy ve kilonun oranına dayalı bir sistemdir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksinizi hesaplamak için kilogram cinsinden kilonuzu metre cinsinden boyunuzun karesine bölmelisiniz.

Vücut Kitle İndeksi= Vücut ağırlığınız(kg)/ Boyunuzun karesi (m)

Örneğin 65 kiloda ve 1.60 boyunda olan bir kişinin vücut kitle indeksi şu şekilde hesaplanır:

Vücut Kitle İndeksi= 65/ (1.60*1.60)= 25,3

Ayrıca internette bu indeksi hesaplayan otomatik hesaplayıcılarda bulunmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Yorumlanır?

Vücut Kitle İndeksine göre verilen bazı tanımlamalar bulunuyor. Bulduğunuz değeri bu grafiğe bakarak yorumlayabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Tanımlama
18.5’den küçük ise Normalin altında
18.5-24.9 arasında ise Normal
25-29.9 Fazla kilolusunuz
30 ve üzerinde ise Obezite

18.5’in altındaki değerler normalin altındadır ve zayıf kategorisindedir. Bu aralıkta olan kişilerin ideal kilolarına ulaşmak için kilo almaları gerekir. Bunun için beslenme alışkanlıklarını gözden geçirerek, yeterli kaloriyi almalısnız. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturmalısınız.

18.5-24.9 arasındaki değerler kilonuzun normal ve boyunuza göre ideal olduğunu gösterir. Bu durumda ideal olan kilonuzu korumaya çalışmalısınız.

25-29.9 arasındaki değerler fazla kilolu olduğunuzu gösterir. Fazla kilolu olmak obeziteye varabileceğinden dolayı risklidir. Ayrıca sağlığınız açısından da fazla kilolar çeşitli riskler teşkil eder. Bunun için bir sağlık kurumundan yardım alarak ideal kilonuza ulaşmaya çalışmalısınız.

30’un üzerindeki Vücut Kitle İndeksi değerleri obeziteye işaret eder. Malesef çağımızın en büyük sorunlarından biridir.Obezite pek çok hastalık açısından riskin artması demektir. Bu durumda ideal kilonuza yaklaşmak için mutlaka bir sağlık kurumundan destek almalısınız. Kendi kendinize kilo vermeye çalışmanız zararlı olacaktır, kesinlikle bir diyetisyen kontrolünde zayıflamalısınız.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ