Sadece Kadınlara Özel Platforma Hoşgeldiniz -

Özel Hastanelerin Sağlık Yönünden Hukuki Sorumluluğu

Özel Hastanelerin Sağlık Yönünden Hukuki Sorumluluğu
  • 09.04.2016
  • 3.082 kez okundu

Günümüzde özel veya devlet hastanelerinde vatandaşlarımız birçok hatadan kaynaklı zarara uğrayabilmektedirler. Öncelikle belirtmek gerekir ki yaşanılan sağlık probleminin özel hastane mi devlet hastanesi mi olduğu, sizin hakkınızı nasıl arayacağınızla doğrudan ilgilidir. Keza hastanenin niteliği uygulanacak prosedürü değiştirmektedir. Bu arada belirtmek gerekir ki Vakıf Üniversitelerine ait hastaneler de devlet hastanesi niteliğinde olduğundan, bu hastanelerde yaşanılan olumsuzluklarda devlet hastanelerine yönelik olarak uygulanacak prosedür izlenmelidir. Bu yazıda yalnızca özel hastanelerde yaşanan vatandaşın yaşadığı olumsuzluklar karşısında neler yapabileceğine ilişkin kısaca bilgi vermeye çalışılacaktır.
Özel hastanede çalışan bir doktor ile hasta arasındaki ilişki özel hukuka dayanmaktadır. Dolayısıyla izlenecek yolda hakkınızı ararken hastaneye karşı değil, doğrudan doktorun kendisine karşı hakkınızı arayabilirsiniz. Ancak bu demek değildir ki hastanenin sorumluluğuna gidilemez! Hem hastaneye hem de doktora karşı hakkınızı aramanız mümkündür. Bu doktorların hastalar üzerinde sebep oldukları zararın tazmininde hukuk mahkemeleri görevlidir. Hastanenin sorumluluğu tamamen doktorun üzerine atması mümkün değildir. Kendisinin de bir hata var ise sorumluluğu yoluna gidilebilir. Zarardan birlikte sorumludurlar ve bu nedenle tazminat davası hem doktora hem de hastanenin kendisine karşı açılabilir.
Doktorun belirli dönemlerde o hastaneyi kullanıyor olması, örneğin yalnızca ameliyathanesini kullanıyor olması bu durumu değiştirmez. Yine hem doktor hem de hastanenin kendisi söz konusu hatadan sorumludur. Çünkü aralarında işveren-çalışan ilişkisi vardır.
Gerçekleşen hatadan dolayı yalnızca hastanın kendisi değil, hasta yakınları da zarar görmüş kabul edilir ve bu tazminat davasını hasta yakınları da açabilmektedir.
Tazminat davasında maddi olarak tüm zararlar talep edilebilir. Hatalı işlem/tedavi/operasyon vb. sonrasında kişi eski haline dönebilmek için başkaca birtakım masraflar içerisine girmişse o harcamaları ispatlayabilme ölçüsünde onları da talep etme hakkına sahiptir. Ancak manevi tazminat talebi için birtakım koşullar vardır. Örneğin hastanın ölümü halinde hasta yakınları, doktorun bu hatası sebebine dayanarak “acı ve elemin” giderilmesi için manevi tazminat talep edebilirler. Bunun yanında ölen hastanın maddi desteğini gören yakınları “destekten yoksun kalma tazminatı” da talep edebilirler. Hastada “ağır bedensel hasarın” gerçekleşmesi halinde ise yine hasta yakınlarının manevi tazminat talep etmesi mümkündür.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ