Sadece Kadınlara Özel Platforma Hoşgeldiniz -

Sağlık Hukuku Açısından Genital Muayene Suçu

Sağlık Hukuku Açısından Genital Muayene Suçu
  • 19.04.2016
  • 742 kez okundu

Türk Ceza Kanunu’nun 287. maddesinde genital muayene suçu düzenlenmiştir. Buna göre yetkili bir hakimin veya savcının kararı olmaksızın bir kişiyi genital muayeneye gönderen veya bu muayeneyi yapan kişi hakkında, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür. Kanunda bu suç için adli para cezası öngörülmemiştir. Ancak bu suçun bir istisnası vardır. Kamu sağlığı için tehlike oluşturan bir durumun varlığında yani bulaşıcı hastalıklar sebebi ile yapılan muayeneler açısından bu fıkra hükmü uygulanmamakta ve ilgili kişilerin cezalandırılması yoluna gidilmemektedir. Ancak yine de yasalardaki veya tüzüklerdeki hükümlere uygun olarak muayenenin yapılmış olması gerekmektedir. Aksi halde söz konusu davranış suçun oluşumunu engellemeyecek ve hukuka aykırılık teşkil edecektir.

Bu düzenlemenin yapılmasındaki amaç ailelerin, okul veya yurt yönetiminin kız çocukları veya genç kızlara yönelik olarak keyfi bir biçimde bekaret kontrolü yaptırmalarının önüne geçilmesi, kişiliğin serbestçe oluşturulması ve geliştirilmesinin sağlanması, bedensel bütünlüğün korunması ve cinsel dokunulmazlıktır. İnsan onuruna ve değerlerine ağır bir şekilde aykırılık oluşturduğu düşüncesiyle düzenlenen bu suç, eski ceza kanunumuzda bulunmamaktaydı.

Bu suçun faili yalnızca doktor veya hemşire olmak zorunda değildir. Herkes bu suçun faili olabilmektedir. Örneğin ebeveynler dahi bu suçun faili olabilir. Suçun mağduru ise yaşa veya cinsiyete bağlı değildir. Örneğin reşit olmayan bir kişinin ailesinin göstereceği rıza bu suçu hukuka uygun hale sokmayacağı gibi reşit bir kişiye de bu muayeneyi rızası dışında yapmak suç teşkil edecektir. Kadın veya erkek olması bu suçun mağduru olmak için önemli değildir. “Genital” kelimesi yalnızca jinekolojik olarak algılanmamalıdır. Anüs bölgesine yapılan muayeneler de suç teşkil etmektedir. Mağdurun “kendiliğinden” gitmesi, “tıbbi bir gereklilik olmamasına rağmen” rızası dışında genital muayeneye tabi tutulmuş olması da bu suçu oluşturacaktır. Ancak faildeki kast muayeneye yönelik değil yalnızca cinsel davranışlarla vücut dokunulmazlığının ihlaline yönelik ise o halde genital muayene suçu değil yalnızca cinsel saldırı veya çocukların cinsel istismarı suçu oluşacaktır. Failin genital muayene konusunda hakim veya savcı kararının varlığında “kaçınılmaz” bir şekilde yanılmış olması durumunda ise haksızlık yanılması söz konusu olacak ve bu durum failin kusurunu ortadan kaldıracaktır.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ